Skutki chorób mózgu.
Wylew krwi do mózgu jest chorobą, w której szybkie rozpoznanie , a oprócz tego podjęcie leczenia w dużym stopniu zwiększa szanse chorego na jego owocną rehabilitację, a przez to powrót do optymalnej sprawności po chorobie. Rehabilitacja wymaga pracy całego zespołu lekarzy,
w którym zazwyczaj jest neurolog, terapeuta rehabilitacyjny fizykoterapeuta, a w wielu sytuacjach równieżrehabilitanci innej specjalizacji, min. mowy.
Podjęcie aktywności przez pacjenta , a ponadto jego pozytywne nastawienie do procesu rehabilitacji zwiększa efektywność pracy zespołu rehabilitacyjnego, który w bardzo wielu sytuacjach wykorzystuje zarówno metody konwencjonalne, jak i medycynę alternatywną. Przykładem stosowanym w leczeniu pacjentów jest ziołolecznictwo, oparte na wiedzy lekarzy medycyny chińskiej oraz tybetańskiej. Wykorzystują oni zioła w leczeniu nadciśnienia tętniczego , a dodatkowo w stymulacji ośrodkowego układu nerwowego. Paraliż ciała chorego powinien być jak najszybciej niwelowany poprzez usprawnianie ruchowe. W początkowej fazie możliwa jest rehabilitacja bierna- czyli poruszanie kończynami pacjenta przez rehabilitanta. W dalszej fazie przechodzi się do przejmowania aktywności przez chorego. W sytuacjach porażenia kończyn zasadniczym celemzespołu rehabilitacyjnego jest nauczenie pacjenta po wylewie krwi do mózgu zabiegów samoobsługowych- np mycia się w łazience lub ubierania, jedzenia.
W znaczącej liczbie przypadków wykorzystywane są w tym celu specjalne przyrządy, które ułatwiają pacjentom przemieszczenie się. Jeśli jednakże chory nie może chodzić, w rehabilitacji stosuje się ćwiczenia w wodzie, które odciążają układ ruchowy , a oprócz tego zwiększają swobodę ruchów chorego. U chorych po wylewie w wielu sytuacjach obserwuje się wysoką zmienność nastrojów, w której kilkakrotnie dochodzi do nieadekwatnego do sytuacji płaczu albo napadów śmiechu. Jeśli w trakcie obserwacji pacjent reaguje płaczem przy wymawianiu jego imienia bądź przy pstryknięciu palcami, należy podejrzewać powylewowe uszkodzenie mózgu. Dokładnie tak samonależałoby traktować niewyjaśnione napady śmiechu. W wyniku wylewu krwi do mózgu często dochodzi do uszkodzenia ośrodków rozumienia mowy. W takich przypadkach terapeuci wykorzystują muzykę, jako czynnik stymulujący chorego. Muzyka pomaga w poprawie nastroju, usprawnianiu poruszania poprzez obniżanie napięcia mięśniowego , a dodatkowo poprawianiu pamięci. W miarę poprawy stanu pacjenta muzyka była wykorzystywana do poprawy sprawności ruchowej przez taniec. Niektóry chorzy, którzy w wyniku wylewu zostali całkowicie sparaliżowani, uzależnią się od własnegonajbliższego otoczenia. Pomoc choremu w takim przypadku jest bardzo cenna i kilkukrotnie podkreślana przez fachowców. W ogromnej liczbie przypadków jednakże, chory ze strachu przez pogorszeniem swojego stanu zdrowia nie podejmuje żadnej aktywności, pozwalając dodatkowo na wykonywanie wszelkich działań przez rodzinę. Należałoby w takim przypadku uzbroić się w cierpliwość , a oprócz tego sukcesywnie angażować siły chorego do wykonywania choćby prostych czynności. Rehabilitacja oraz postępowanie z chorym zależy też od tego, jaki obszar mózgu został objęty wylewem. O ile uszkodzona została lewa półkula, następuje zaburzenie mowy , a oprócz tegozwiększenie roztargnienia chorego. Przez to, że ta grupa chorych ma problemy w komunikacją, ich stan jest wielokrotne oceniany na znaczenie gorszy niż jest z rzeczywistości. Uszkodzenie prawej półkuli nie powoduje zaburzeń mowy. Jest jednak przyczyną trudności z koordynacją ruchową , a dodatkowo postrzeganiem przestrzennym. W wyniku lepszego stanu umysłu oraz komutacji, w bardzo wielu przypadkach sami chorzy jak i otoczenie przeceniają warianty chorego, co powoduje bardzo dużerozczarowania w sytuacji porażki braku możliwościzaprojektowania jakiegoś zadania. Dlatego także tak istotnym składnikiem sukcesu rehabilitacyjnego jest koordynowanie działań fachowców pracujących z pacjentem, oraz dodatkowo współpracę środowiska domowego z lekarzami.
Zobacz więcej: rehabilitowanie przy udarze mózgu w Gdańsku.